29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, przypadający na dzień urodzin polskiej pisarki Janiny Porazińskiej. To właśnie dlatego miniony tydzień upłynął w gabinecie IMPULS pod hasłem głośnego czytania, oczywiście oprócz właściwej terapii, której celem nadrzędnym jest usuwanie wad wymowy, integrowanie zmysłów i wiele innych.
Codzienny pośpiech, brak czasu, nadmiar obowiązków sprawia, że zapominamy o głośnym czytaniu dzieciom. Warto to zmienić. Głośne czytanie dzieciom jest bardzo ważne. Szczególnie w dobie telefonów, komputerów i innych wysokich technologii, wpływających niekorzystnie na zachowanie dzieci.
Dlaczego powinniśmy czytać naszym dzieciom ?
Dlatego, że głośne czytanie:
stymuluje mózg dziecka
rozwija jego mowę,
poszerza słownictwo,
ćwiczy koncentrację uwagi i pamięć,
rozwija wyobraźnię,
pomaga lepiej zrozumieć otaczający świat,
wzmacnia Waszą wzajemną więź.
Kiedy zacząć czytać dziecku bajki?
Im wcześniej rozpoczniesz tą piękną przygodę i wyruszysz w krainę bajek tym lepiej. Nie ma na co czekać. Już maluszek – siedmiomiesięczna dziewczynka, którą wczoraj konsultowałam w moim gabinecie, zainteresowana była książeczką. Leżąc na brzuszku, podpierając się rączkami z pięknie uniesioną główką przyglądała się obrazkom i wsłuchiwała się w dźwięki, które jej mądra mama tworzyła pocierając palcem po kartce, aby ćwiczyć skupienie uwagi.
Jakie bajki/ bajeczki, książki/ książeczki wybrać?
Dla najmłodszych najlepsze są książeczki kontrastowe z czarno - białymi obrazkami. Mogą też być bajeczki wydające delikatne dźwięki lub posiadające zróżnicowaną fakturę, dzięki której dziecko zaczyna poznawać świat polisensorycznie (wielozmysłowo). Pierwsze książeczki powinny być opatrzone krótkimi, prostymi tekstami i zawierać wiele dużych wyrazistych ilustracji, umieszczonych na grubych, sztywnych kartkach.
Dla dzieci starszych dobieramy zabawne książeczki, z których mogą czerpać dobre wzorce, wnioskować, a przy okazji się pośmiać.
Najważniejsze to, aby książeczka była dopasowana do wieku dziecka, możliwości i jego zainteresowań.
Wtedy stanie się cudowną formą spędzania czasu wspólnie z dzieckiem. A może warto by było uczynić z czytania codzienny wieczorny rytuał? Rodzicu jeżeli czytasz swojemu dziecku, masz ciekawe propozycje to podziel się z nami swoimi doświadczeniami.
Wstaw lub wyślij zdjęcie ciekawej książeczki lub napisz krótką informację o niej. W ten sposób można powymieniać się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami, polecić, doradzić, zainspirować innych rodziców do głośnego czytania swoim dzieciom.
Zgadza się, nic tak jak czytanie nie buduje więzi dziecko-rodzic. 👨👩👧👦